2143
Yer Sanatsal       0 kişi beğendi
0 kişi beğenmedi
Etiketler #elsanatları   #bakırcılık  
Açıklama ÖYLE ya da böyle Kahramanmaraş’a yolu düşenlerin görmek istediği ve görmesi gereken bir çarşı vardır. Bu çarşının her bir köşesinde sabır dergahının erenleri tarafından tahta veya demir çekicin bakır denen maddeyle buluşmasının sesi karşılar siz konuklarını… Alınterinin, göz nurunun, bilek gücü ile buluşup zekası ile elleri öpülesi ustaların şekillendirdiği bakır metalin bin bir çeşidini görünce dalıp gidersiniz atalarımızın o eski dönemlerine…
Dedik ya sabır dergâhının erenleri diye. İşte, çoğu orta yaş üstü bakır ustasını seyre dalarken düşünürsünüz, bir odun tokmak nasıl bu kadar güzel ve hem de bir makine gibi çalışır diye.
Yorulmadan, usanmadan, bitip tükenmek bilmeyen bir sabırla ortaya çıkarılan, ister minyatür bir heykel, isterse tabanı 100 santimetreyi bulan bir mahzere kazanı olsun, üretileni görünce anlarsınız insanlık tarihi kadar eski olan ve kaybolan tarihi mesleklerden olan bakırcılığı, üç beş ustanın bin bir zahmetle yaşatmaya çalıştığını…
İnsan gürültüyü sever mi demeyin. Kahramanmaraş Bakırcılar Çarşısı’nda bakırların sağlamlaştırılması ve şekillendirilmesi için vurulan çekicin sesi, insanı rahatsız eder mi hiç?.. Kahramanmaraşlı ustaların ruhundan, yüreğinin derinliklerinden gelip bileğinin gücü ile bakıra işlediği duygunun çıkardığı sesle kendinizi dinlersiniz.
Kahramanmaraş’ın kültür tarihinden söz ederken, yüzyıllardır onun folklorunu zenginleştiren, yaşantısını biçimlendiren, çevresiyle ve devletle olan ilişkilerini etkileyen, sosyal ve ekonomik hayatına yön veren el sanatlarından bahsetmemek mümkün değil. Teknolojinin gelişmesi yeni hammaddelerin bulunması ve ihtiyaç alanlarının daralması nedeniyle bugün eski par-laklılığını yitirmiş olan Kahramanmaraş’taki el sanatları içinde bakırcılığın ayrı bir yeri vardır. Kahramanmaraş bakırcılık alanında faaliyet gösteren ülkenin nadir ustalarına sahiptir.
Sırrıberk Arslan
Yorum yapabilmek için Üye Olun veya Giriş yapın
Adınız :
Gidecek E-posta :
 
Adınız :
Rapor nedeni :